piątek, 23 maja 2014

Bor - zestawienie, badania

Bor jest bardzo cennym pierwiastkiem, niedocenianym i oczernianym na arenie międzynarodowej. Chciałbym przypomnieć, że oczernianie tego pierwiastka nie ma żadnej podstawy medycznej. Oczywiście Unia wie lepiej...

 Jeżeli by porównać toksyczność chlorku sodu (soli kuchennej) oraz boraksu, nie znajdziemy dużej różnicy między toksycznością obu substancji. Same zarzuty toksyczności na podstawie badań LD50 (śmiertelna dawka dla połowy badanych osobników), są same w sobie śmieszne. Mimo wszystko porównajmy:



Chlorek sodu
Najniższa opublikowana dawką, która spowodowała śmierć człowieka to 1000mg/kg, czyli dla 80kg mężczyzny dawka 80g (ok. 10 łyżeczek) chlorku sodu była dawką śmiertelną.
LD50 dla chlorku sodu to dawka 3000mg/kg (szczury) oraz 10000mg/kg (króliki)

Boraks (tetraboran sodu)
LD50 dla boraksu to dawka 2400mg/kg (szczury), 2000mg/kg (królików), czyli jeżeli jesteś 80kg królikiem musisz przyjąć 160g boraksu, żeby umrzeć (:

Tyle, że karta charakterystyki podana jest dla bezwodnego boraksu, a ten, który dostępny jest powszechnie to uwodniony boraks (tetraboran sodu * 10H2O). Po przeliczeniu dawki śmiertelne wyglądałyby tak:
LD50 dla boraksu to dawka 4548mg/kg (szczury), 3790mg/kg (królików)

Teraz wyobraźcie sobie, że solą kuchenną solimy jedzenie z solniczek, a boraksu nikt nigdy nie kazał jeść garściami - jednak nadal znajdują się przeciwnicy suplementacji borem. 

Obliczenia mówią same za siebie.

Co do skutków ubocznych, to proszę spojrzeć na obie karty charakterystyk:
Tetraboran sodu
"Może powodować problemy z płodnością."


Chlorek sodu
Lista długa i szeroka: "Powoduje problemy z płodnością u ludzi (fetotoksyczność - opóźnienia w rozwoju, aborcję).[...] może powodować wady rozwojowe [...] Może mieć wpływ na materiał genetyczny (mutagenny) 

linki do kart charakterystyk:

RZS to wyjątkowo uciążliwa choroba i mam nadzieję, że rozwiałem możliwe niejasności związane z borem. Jest to pierwiastek jak każdy inny i należy go dostarczać w odpowiednich ilościach tym bardziej w takich chorobach jak RZS.

Jak działa bor?

Jedną z podstawowych funkcji jakie pełni bor w organizmie to regulacja gospodarki wapniowo-magnezowej, a jak wiadomo jest ona zaburzona przy chorobach reumatycznych. Poziom boru związany jest z witaminą D, niski poziom boru to niski poziom witaminy D. Witamina D to witamina, która jest biosyntezowana w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Niedobór witaminy D objawia się między innymi bólami kostnymi i depresją. Reguluje także gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jak widać jeden niedobór prowadzi do drugiego - reakcja łańcuchowa.

Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu: wszystko co z natury jest w naszym ciele jest elastyczne (skóra, stawy, naczynia krwionośne, mięśnie, ścięgna) wymaga magnezu, a co z natury ma postać stałą i twardą (kości, mięsnie,) potrzebuje wapnia. Wapń jest jak budulec, materiał, a magnez jak slikon, klej. Oba te pierwiastki są ze sobą w równowadze jeżeli dostarczone są do organizmu witaminy i pierwiastki regulujące ich stężenia takie jak witamina D i bor.
Oczywiście substancji poprawiających i regulujących wchłanianie makroelemntów jest o wiele więcej, ale to temat na inny artykuł.

Działanie farmakologiczne:
Sam bor, działa również przeciwzapalnie. 

Badania wykazują, że 6 dni suplementacji po 10 mg boru obniża stężenie w surowicy cytokiny TNF-α o 19.1%, Białka c-reaktywnego o 45% oraz cytokiny prozapalnej IL-6 o 43.9% u zdrowych mężczyzn.[1]

Nie bójcie się tych nazw i skrótów! Zaraz je przetłumacze na "polski" język. :)
Zwróćcie uwagę na to, że bor znosi czynniki zapalne nawet u osób zdrowych (bardzo dobra wiadomość dla sportowców, którzy często miewają problemy ze ścięgnami, mięśniami i stawami). U chorych w takim razie ten efekt powinnien być spotęgowany, subiektywna poprawa stanu zdrowia też znacznie bardziej zauważalna.

Co do nazw cytokin oraz Białka C-reaktywnego.

TNF-α - (ang. Tumor Necrosis Factor, czynnik martwicy guza, czynnik nekrozy nowotworów) jest to cytokina prozapalna, która ma za zadanie niszczyć komórki nowotworowe. Wydawałoby się, że wysokie stężenie tego czynnika jest pożądane, ale co za dużo to niezdrowo. Nadmiar tej cytokiny powoduje wiele chorób reumatycznych, prowadzi do wyniszczenia nowotworami, może pojawić się Choroba Leśniowskiego-Crohna, zaburzenia metaboliczne wywołane zwiększeniem insulinoporności w tym cukrzyca, pobudza wątrobę do produkcji białek ostrej fazy w tym CRP.

CRP to skrót od C Reactive Protein, czyli Białka C-reaktywnego.
Białko C-reaktywne ma również funkcje prozapalne. 

Podwyższone stężenie CRP we krwi występuje w:

  • zakażeniach bakteryjnych,
  • stanach zapalnych, związanymi z chorobami autoimmunologicznymi i zapalnymi, 
  • urazach,
  • zawale serca,
  • chorobach nowotworowych.
Oznaczenie stężenia CRP wykorzystuje się w monitorowaniu przebiegu lub zagrożenia (np. po operacjach chirurgicznych) chorobami zapalnymi (zakażenie bakteryjne lub wirusowe), u pacjentów z przewlekłymi chorobami zapalnymi (np. choroby reumatyczne) oraz niektórych nowotworów. 

IL-6 to inaczej Interleukina 6, następna z cytokin prozapalnych. Silnie pobudza stany zapalne, choć z drugiej strony uczestniczy w hamowaniu TNF. Leki blokujące IL-6 używa się między innymi do leczenia osteoporozy, miażdżycy, tocznia, alzheimera i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wszystko to są elementy prozapalne w organizmie mające nas chronić przed chorobami, ale gdy w grę wchodzi zaburzenie homeostazy organizmu - ciało wariuje i się gubi - bez przyczyny podwyża stężenia elementów prozapalnych, które wyniszczają organizm.
Bor nie tylko wspomaga terapię chorób reumatycznych, ale wszystkich tych, które mają podłoże zapalne np. choroby autoimmunologiczne -  od łuszczyc przez zapalenie stawów, po choroby Hashimoto czy astmę. Wszędzie tam gdzie limfocyty źle pracują, bor będzie pomagał.

Pozdrawiam czytelników

Kamil Kasprzyszak

Bibliografia:










1 komentarz: