niedziela, 27 kwietnia 2014

Ostryż długi (Curcuma Longa) - opis, badania, własne doświadczenia cz.1

O kurkumie każdy z nas słyszał wiele, szczególnie znana jest w kuchni indyjskiej jako przyprawa. Słynna mieszanka kurkumy znana jest pod nazwą CURRY. Chciałbym napisać co nie co o niej jako o roślinie leczniczej.

Pierwsze zastosowania jako rośliny leczniczej szacuje się na 3-4 tysiące lat przed naszą erą w kulturze wedyjskiej w Indiach. Swego czasu była również otaczana czcią.

Znana nam dzisiaj głównie z działania żółciopędnego i żółciotwórczego, pożądanego po dodaniu owej przyprawy do potraw. Działanie kurkumy jednak jest o wiele szersze i wyjaśnię je wszystkie by każdy włączył ją do swojego jadłospisu lub choćby w formie preparatów. Przyprawa jest piekielnie tania (polecam popatrzeć na allegro), a okazuje się, że wspomaga pracę całego organizmu i wszystkich narządów.



Skład związków zawartych w kłączu kurkumy:
na 100g:


  • 354kcal
  • 10g tłuszczu
  • 38mg sodu
  • 2525mg potasu
  • 65g węglowodanów; w czym 21g to błonnik i 3 g to cukier
  • 8g białka


Chemizm:
  • Kurkuminoidy, wliczając Kurkuminę (5-6.6% suchej masy) z Demtoksykurkuminą, 5'-Metoksykurkuminą i Dihydrokurkuminą.
  • Olejek eteryczny (mniej niż 3.5% suchej masy) zawierający  d-α-fellandren, d-sabinen, cinol, borneol, zingiberen i seskwiterpeny takie jak tumeron.
  • stigmasterol, β-sitosterol, cholesterol i 2-hydroksymetyl antrakinon.
Wszystkie te związki tworzą bardzo dobrze wchłanialny kompleks. Szczególnie popularne jest izolowanie Kurkuminy (to jej przypisuje się większość pozytywnych działań) i dodawanie jej do komercyjnych preparatów (suplementów diety) sprzedawanych w aptekach. Koszt takich preparatów jest zazwyczaj wyższy, ale są również skuteczne. Są też kompleksy z piperyną (substancja czynna z pieprzu czarnego) która podwyższa biodostępność kurkuminy o 2000% - dlatego też polecam spożywać kurkumę z dodatkiem pieprzu.

Działanie farmakologiczne: żółciopędne, żółciotwórcze, wspomagające metabolizm i trawienie, antywirusowe, antynowotworowe, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, oczyszczające organizm, wspomagające w chorobach skóry i ochronnie na miąsz wątroby.
To jeszcze nie wszystko: podwyższa hdl oraz retencje tlenku azotu nawet do 40%, ma działanie hipotensyjne, przeciwdepresyjne, chroni nasze DNA przed procesami oksydacyjnymi.

Działanie żółciotwórcze/pędne szczególnie przydatne jest gdy tej żółci potrzebujemy więcej np przy ciężkostawnych potrawach, przy kamicy żółciowej, zatruciach i niewydolności wątroby, zaburzeniech wydzielania soków trawiennych. Przy przedawkowaniach jest jednak odwrotnie, żołądek robi się ciężki i mogą pojawić się nudności jak przy ciężko strawnym jedzeniu
Powoduje obniżenie wolnych kwasów tłuszczowych w ustroju co powoduje efekt kardioprotekcyjny - to działanie szczególnie pozytywne jest dla osób otyłych. 

Jedno z najbardziej zaskakujących i najlepiej udokumentowanych działań to działanie przeciwzapalne.

Kurkumina blokuje białko, które odpowiada za wysyłanie kodu genetycznego, z którego powstają prozapalne cytokiny. Poza tym kurkumina blokuje inne enzymy pro zapalne: COX-2, LOX, iNOS i Fosfolipidaze A2. 
Chciałbym zwrócić uwagę, że popularny lek jakim jest ibuprom blokuje jedynie COX-2, co świadczy o dużej przewadze kurkumy na tego typu lekami. Wszystkie NLPZ (Niesteroidowe Leki PrzeciwZapalne) działają przeciwbólowo po przez działanie przeciwzapalne.
Dlatego też kurkuminę zaczyna testować się w różnych innych dolegliwościach których przyczyną są stany zapalne: Alzheimer, otyłość, reumatyzm, zapalenie ścięgien, cukrzyca.

Co do cukrzycy:

według badań, zażywanie kurkuminy w dawce 500mg (to ok 1/4 łyżeczki) przez dwa miesiące powstrzymało rozwój nefropatii cukrzycowej i obniżyło białkomocz. Spowodowane jest to blokadą cytokin TGF-b i IL-8. (Niesamowita w tym wypadku jest skuteczna dawka i nie muszę przypominać, że kosztuje to parę miedziaków).
Oprócz tego obniża insulinoodporność co czyni ją także lekiem zapobiegawczym przed cukrzycą.

Następnym razem rozwinę wpływ na układ sercowo-naczyniowy, skórę oraz stawy. Opiszę również własne wrażenia z zażywania tej rośliny.


Pozdrawiam


CDN


Bibliografia:

http://examine.com/supplements/Curcumin
http://rozanski.li/?p=247

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz